Після війни Росії з Україною на морі у світі почнеться ядерна зима

Україна після військової атаки Росії біля Керченської протоки та провокацій в Азовському морі звернулася до країн-підписантів Будапештського меморандуму з вимогою провести термінові консультації задля забезпечення повного дотримання зобов’язань і негайного припинення агресії РФ. Аналітик, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар в інтерв’ю НАРОДНІЙ ПРАВДІ пояснив, чому, залишивши без допомоги Україну, НАТО підштовхує низку країн до посилення ядерних програм, а світ – до справжньої “ядерної зими”.

Зневага до гарантій Меморандуму – поганий сигнал для багатьох країн

– Україна нагадала країнам, які підписали Меморандум, про їх зобов’язання (хоча кожен трактує ці зобов’язання на власний розсуд). На диво годі сподіватися – реакція, швидше за все, буде млявою. Проте всі усвідомлюють проблему, на яку вказав наш МЗС – і у Вашингтоні, і в Парижі, і в Лондоні. Зневага до власних гарантій – це дуже поганий сигнал, і не тільки для України. В першу чергу, це сигнал для країн, які піклуються про власну безпеку і для цього прагнуть обзавестися ядерною зброєю.

«Невтручання» НАТО б’є по міжнародному режиму нерозповсюдження ядерної зброї (згідно з Будапештським меморандумом, Росія, США і Велика Британія взяли на себе зобов’язання ніколи не застосовувати зброї проти України в обмін на відмову офіційного Києва від ядерної зброї. Але в 2014 році РФ порушила умови договору, анексувавши Крим і використавши військову силу на Донбасі, – НП).

Є вже приклади: Північна Корея веде переговори з Південною Кореєю, Китаєм, Японією, США. Їй пропонують відмовитися від ядерної зброї, натомість обіцяючи безпеку. А дипломати КНДР відповідають: «Ми вже знаємо ціну ваших «гарантій безпеки» – на прикладі України!»

Попереду – гонка ядерних озброєнь

– Так, можна сказати, що Північна Корея – країна-вигнанець, але стурбовані також так звані “порогові країни” (приблизно 36 країн, де проводяться інтенсивні ядерні дослідження, підготовка кадрів, будівництво АЕС та об’єктів ядерного паливного циклу, – НП).

Це Пакистан, Ізраїль, які по суті вже мають ядерну зброю. Пакистан цього не приховує, Ізраїль – «не підтверджує», але всі знають, що вони отримали ядерну зброю в обхід «режиму нерозповсюдження». І зараз ці країни шукають приводи, щоб легалізувати статус ядерних держав.

Також серед цих «порогових країн» – Іран і Саудівська Аравія. Араби спостерігають за Іраном, який активно озброюється, виробляючи ракети, і також працює над ядерною програмою. Саудівська Аравія розуміє, що не має дати слабину, бо останні півстоліття американські гарантії безпеки не спрацьовують. А грошей у арабів вистачає.

Тривога охопила Європу. По кому подзвін?

– І ще дуже важливо: на тлі того, що відбувається навколо України, і на тлі того, як на це реагує НАТО, тривога виникає і в європейських держав, зокрема – у Швеції.

Цього тижня в провідній шведській газеті Svenska Dagbladet вийшла стаття з назвою «Те, як НАТО поводиться з Україною — сигнал тривоги для Швеції».

Швеція не входить в НАТО, але бере участь у різних операціях з підтримки миру. В ситуації з Україною Швеція бачить позбавлення гарантій колективного захисту, передбачених статтею 5 Статуту НАТО. Шведська газета пише: «Не будучи членами альянсу, Україна і Швеція обидві позбавлені гарантій колективного захисту, які надає стаття 5 Статуту НАТО. У цьому сенсі виходить, що Путін може поводитися, як йому заманеться як в Азовському морі, так і на Балтиці.

Україна вимагає, щоб НАТО вислала свої військові кораблі в Азовське море і тим самим гарантувала українську безпеку та припинила подальшу російську агресію. Однак альянс бариться і, судячи з усього, надавати військову допомогу не має наміру. Для Швеції це попередження: ось що буває, коли ти всього лише країна-партнер, і в альянс не входиш».

Читайте також: Росія готується до війни та бере під контроль кораблі НАТО, під загрозою три моря – експерт Гончар

Раніше шведи вважали, що їм нічого не загрожує, як й іншим скандинавським країнам: вони і хороші відносини з Росією мали, і підпадали під «колективний захист» як члени Євросоюзу. Тепер вони вже не вірять, що провідні країни НАТО (США, Велика Британія, Франція) можуть забезпечити їхній захист, колективна система безпеки зруйнована або не працює. Звідси простий висновок: озброюйся хто як може, захищайся хто як може.

Тому, якщо на заяву МЗС України НАТО адекватно не відреагує, це ще більше посилить тенденції до гонки озброєнь.

А ми ще раз підкреслюємо: на російську агресію треба реагувати не стримуванням, а відсіччю. Американці стали нам давати зброю, Велика Британія після азовського інциденту відправила сто спецназівців, але цього недостатньо. Треба розуміти: цей подзвін не тільки по Україні – по них теж!

Записав Ярослав Гребенюк

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *